Kaštela - urokliwe miasteczka między Splitem a Trogirem - KokoStay

Reset hasła

Your search results
04/05/2023

Kaštela – urokliwe miasteczka między Splitem a Trogirem

Kaštela to łańcuch siedmiu malowniczych miasteczek położonych między Split a Trogir, nad brzegiem Adriatyku. Region ten słynie z pięknych plaż, zabytkowych zamków, urokliwych uliczek i tradycyjnej dalmatyńskiej atmosfery. Jeśli planujesz podróż do Chorwacji i pragniesz poznać nieco mniej znane, ale równie piękne miejsca, Kaštela to idealne miejsce dla Ciebie. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze atrakcje Kasteli oraz co warto zobaczyć w każdym z miasteczek.

Kaštel Štafilić

Kaštel Štafilić to pierwsze miasteczko, które napotkamy jadąc od Trogiru. Znajduje się tu urokliwy XVI-wieczny zamek, który stanowił niegdyś obronę przed najazdami piratów. Warto również odwiedzić malowniczą plażę Divulje oraz lokalny rynek, na którym można kupić świeże owoce, warzywa i tradycyjne dalmatyńskie produkty. To właście tutaj, zlokalizowane jest Lotnisko Split, które pomimo mylącej nazwy, nie leży w Splicie a właśnie w Kašteli.

Kaštel Novi

Kolejne miasteczko, Kaštel Novi, słynie z pięknych plaż, takich jak plaża Gabine, oraz zabytkowego centrum z kamiennymi domami i wąskimi uliczkami. Warto zwiedzić tutaj kościół św. Piotra i Pawła oraz Fort Novi, z którego roztacza się piękny widok na okolicę.

Kaštel Stari

Kaštel Stari to najstarsze miasteczko Kašteli, z licznymi zabytkami, takimi jak kościół św. Jana Chrzciciela czy renesansowy pałac Cambi. Urok tego miejsca tkwi w dalmatyńskiej atmosferze, pięknych plażach i przepięknych widokach na morze.

Kaštel Lukšić

W Kaštel Lukšić warto odwiedzić romantyczny pałac Vitturi oraz Park Vitturi, gdzie znajduje się także Muzeum Miasta Kaštela. W miasteczku znajdują się również urokliwe plaże, takie jak plaża Bijaći, a także liczne kawiarnie i restauracje serwujące lokalne specjały.

Kaštel Kambelovac

Kaštel Kambelovac to miasteczko z pięknym zamkiem Kambelovac, wzniesionym w XV wieku. Warto również wybrać się na spacer po przystani rybackiej i podziwiać liczne jachty oraz łodzie rybackie. Na miejscu znajdziemy także malownicze plaże, idealne na relaks i kąpiele słoneczne.

Kaštel Gomilica

Kaštel Gomilica słynie z XVI-wiecznego zamku, który stanowił niegdyś obronę przed najazdami piratów. Miasteczko to zyskało dodatkową sławę dzięki serialowi „Gra o Tron”, który był tu kręcony. Warto odwiedzić port oraz spacerować po urokliwych uliczkach i placach. Kaštel Gomilica oferuje także piękne plaże i krystalicznie czystą wodę.

Kaštel Sućurac

Ostatnie miasteczko w Kasteli, Kaštel Sućurac, oferuje nie tylko piękne widoki na morze i pobliskie wyspy, ale również zabytki, takie jak kościół Matki Bożej od Śniegu i zamek Sućurac. Warto także wybrać się na spacer po nadmorskiej promenadzie i odwiedzić lokalne restauracje, gdzie można skosztować dalmatyńskich specjałów.


Kastela to urokliwy region, który łączy w sobie piękno przyrody, bogactwo kulturowe i historyczne oraz tradycyjną atmosferę dalmatyńską. Odwiedzając Kastelę, można zobaczyć niezwykłe zamki, kościoły, plaże oraz poczuć ducha Dalmacji. Każde z siedmiu miasteczek ma coś wyjątkowego do zaoferowania, a ich bliskość do Splitu i Trogiru sprawia, że są idealnym miejscem na spędzenie niezapomnianych wakacji.

Nie czekaj więc dłużej i odkryj piękno Kasteli, nieodkrytych jeszcze przez tłumy turystów. Zaplanuj swoją wycieczkę już dziś i przekonaj się na własne oczy, jak wiele ma do zaoferowania ten niezwykły region Chorwacji. A może po powrocie do domu, będziesz chciał podzielić się swoimi wrażeniami z innymi czytelnikami bloga Kokostay? Zapraszamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami i historiami związanych z Kastelami – z pewnością będą one inspiracją dla innych podróżników!

Miłego zwiedzania!

User Review
    Comments Rating 0 (0 reviews)
    Udostępnij