Tego musisz spróbować na wakacjach! - desery - KokoStay

Reset hasła

Your search results
03/03/2024

Tego musisz spróbować na wakacjach! – desery

Dzisiaj przychodzimy do was z bardzo przyjemnym tematem, bo kto nie lubi jedzenia, w szczególności deserów? Przedstawimy wam kilka pyszności, które koniecznie musicie spróbować będąc na wakacjach w Chorwacji! 

Przede wszystkim  polecamy wam spróbować rožaty. Ten deser możecie spotkać w restauracjach głównie na terenie Dalmacji, ale zdarzają się również lokale serwujące ją poza tym regionem. Wyjątkowość temu produktowi nadaje likier różany. Bardzo dobrą, domową rožatę zjecie w konobie Kod Joze w Splicie. 

Kolejnym specjałem są fritule, czyli małe, mięciutkie pączusie. Zazwyczaj obsypywane są cukrem pudrem, jednak są nieco delikatniejsze od klasycznych pączków. Zazwyczaj serwowane są w okresie świąt Bożego Narodzenia, jednak często sprzedawane są także na w budkach wakacyjnych, smażone na bieżąco. 

Chcemy wam również polecić štrukli, tradycyjny specjał z Zagorja. Aby chronić štrukli jako chorwacką potrawę wpisano ją do Rejestru Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Republiki Chorwacji. Można je przygotowywać zarówno na słodko, jak i na słono. Jeśli napotkacie je w menu restauracyjnym, polecamy spróbować!

Bardzo podobnym deserem do naszej kremówki jest kremšnita. To idealny przysmak dla fanów ciast! Kruche ciasto francuskie z delikatnym z delikatnym kremem waniliowym, obsypane cukrem pudrem- pycha! Najbardziej popularne jest w Zagrzebiu, jednak można go spróbować także w innych częściach Chorwacji. 

Kolejną propozycją jest međimurska gibanica, czyli bardzo słodkie ciasto z czterema warstwami nadzienia. Przekładane jest nadzieniem z orzechów, maku, sera oraz jabłek. To naprawdę prawdziwa słodycz! 

Chorwacja słynie również z dobrych lodów, czyli sladoled. Popularne smaki takie jak pistacja, cytryna czy figa zachwycą każdego konesera! Inną ciekawą propozycją są lody lawendowe, jednak zapewne nie przypadną do gustu każdemu. Nie mniej jednak, jeśli szukacie nowych smaków lub po prostu lubicie testować, polecamy Wam spróbować tych lodów jak nadarzy się okazja. 

Będąc na wakacjach na pewno spotkacie się również ze specjałem takim jak smokvenjak. Swoją nazwę czerpie od słowa smokva, co po chorwacku znaczy figa. To deser przygotowywany na bazie suszonych fig. Masa jest formowana w prostokątne kształty i krojona na kawałki. Jest to tradycyjny, zdrowy deser, często spożywany jako słodka przekąska. Jeśli lubicie figi, koniecznie musicie spróbować tego przysmaku!

To oczywiście tylko kilka propozycji spośród wielu innych słodyczy i deserów, które oferuje Chorwacja. Chorwackie słodycze i desery są różnorodne i odzwierciedlają bogactwo kulturowe tego kraju. Są one nie tylko smaczne, ale także związane z tradycją danych regionów. Do ich przygotowania często używane są lokalne składniki, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu wpisu nabraliście ochoty na testowanie chorwackich specjałów!

O innych przysmakach, które możecie skosztować będąc w Chorwacji pisaliśmy tutaj.

User Review
    Comments Rating 0 (0 reviews)
    Kategoria: Kulinaria
    Udostępnij