Ukryty cud natury- źródło rzeki Cetina! - KokoStay

Reset hasła

Your search results
02/03/2024

Ukryty cud natury- źródło rzeki Cetina!

Źródło rzeki Cetina (hr. Izvor Cetine), położone we wsi Cetina, to wyjątkowy skarb natury w Chorwacji! Veliko Vrelo, bo tak inaczej nazywane jest źródło, to jedno z najgłębszych źródeł w Europie, a sama Cetina jest jedną z najczystszych rzek w regionie. 

Od 1972 roku teren, gdzie położone jest źródło, jest objęty ochroną. Żyje tam wiele gatunków fauny i flory, w tym endemiczny gatunek ryby- pstrąg Cetiński. Z zewnątrz źródło wydaje się być raczej płytkie… jednak nic bardziej mylnego! Zbadana głębokość źródła Cetiny to 115 m, nie do końca wiadomo ile metrów niżej znajduje się dno. 

Czy można kąpać się w źródle Cetiny? To doświadczenie dla prawdziwych śmiałków! Woda w źródle jest bardzo zimna, dlatego też większość odwiedzających decyduje się tylko na moczenie nóg w płytkiej części źródła. Pływanie w źródle może być niebezpieczne, dlatego zawsze bądźcie ostrożni! 

Pomimo, że nadal jest to stosunkowo mało popularna atrakcja turystyczna, można zauważyć wzrost turystów w tym miejscu. Same położenie źródła jest niesamowicie klimatyczne – okolica jest bardzo spokojna, otoczona piękną przyrodą. Nie dziwne więc, że co roku przyciąga coraz więcej odwiedzających poszukujących nietuzinkowych atrakcji. 

Z własnego doświadczenia, polecamy Wam zabrać coś do jedzenia. Nie ma tam food trucków, restauracji czy straganów – znajduje się tam tylko mały sklepik, gdzie możecie kupić wodę lub małą przekąskę. Kilka lat temu został tam zbudowany drewniany pomost, z którego najlepiej oglądać źródło. 

Będąc w tamtych okolicach polecamy również odwiedzenie takich miast jak Knin czy Sinj. Oprócz tego warto zahaczyć o jaskinie Ćulumova oraz Balečki most. Miłośników natury zapraszamy również do wpisu o Parkach Narodowych.

User Review
    Comments Rating 0 (0 reviews)
    Kategoria: Atrakcje
    Udostępnij