Jakie pamiątki przywieźć z wakacji? cz.1 - KokoStay

Reset hasła

Your search results
22/02/2024

Jakie pamiątki przywieźć z wakacji? cz.1

Każdy podróżny zastanawia się, jakie pamiątki przywieźć ze swoich wakacji, aby były unikatowe, a jednocześnie przypominały o miło spędzonym urlopie. Przychodzimy Wam z pomocą! Przedstawimy kilka propozycji, co warto kupić w Chorwacji oprócz pamiątek takich jak magnesy, oliwa czy rakija. 

Dla osób szukających ciekawych souvenirów do domu polecamy chorwacką porcelanę, ceramikę i szkło z Samoboru. Ręcznie malowane ceramiki, takie jak talerze, misy, kubki czy dzbanki, są często ozdobione tradycyjnymi chorwackimi wzorami i kolorami. Taka pamiątka będzie wam na co dzień przypominać o wakacjach w Chorwacji!

Dla miłośników kultury i historii idealnym pomysłem są pamiątki z głagolicą. W sklepikach i kramach jest dużo pamiątek z głagolica- zaczynając od magnesów, poprzez ubrania z tym motywem, kończąc na malowanych ozdobnych przedmiotach. Co więcej ciekawym pomysłem są chorwackie koronki, między innymi te z Hvaru czy Pagu. Z pewnością jest to unikatowa pamiątka, która będzie zdobić Wasz dom. Więcej możesz przeczytać tutaj.

Kolejnym wspaniałym souvenirem jest krawat, symbol Chorwacji. Można je kupić w wielu różnych wzorach. Najbardziej wśród turystów królują te z chorwacką flagą, jednak dostępne są również bardziej codzienne opcje. 

Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych! Dla dzieci idealną pamiątką będą drewniane zabawki z Zagorja. Mają swoją unikalną cechę – są często ręcznie wykonane, przy użyciu tradycyjnych metod i narzędzi. To naprawdę wspaniała pamiątka, która z pewnością spodoba się dzieciom w różnym wieku. 

Dla entuzjastów archeologii idealnym pomysłem będzie gołębica z Vučedolu (hr. vučedolska golubica). To unikalny i symboliczny przedmiot związany z archeologicznym stanowiskiem Vučedol w Chorwacji. Obecnie gołębice z Vučedolu są popularnymi pamiątkami dla turystów odwiedzających stanowisko archeologiczne. Często są one replikami oryginalnych figur z ceramiki, które można zakupić w pobliskich sklepach z pamiątkami. Ponadto przybierają również między innymi postać czekoladek. 

To oczywiście tylko kilka propozycji na bardziej unikatowe pamiątki z Chorwacji. Warto zauważyć, że wiele z tych pamiątek można znaleźć w lokalnych sklepach z pamiątkami, na rynkach czy w tradycyjnych kramach rzemieślniczych. Już niedługo podzielimy się z Wami innymi pomysłami na wspaniałe souveniry z Chorwacji!

User Review
    Comments Rating 0 (0 reviews)
    Udostępnij